Напрямок

Запрошення для органів місцевого самоврядування до співпраці з питань реалізації громадського бюджету

Запрошення для органів місцевого самоврядування до співпраці з питань реалізації громадського бюджету

13-Mar-2018

Міста та об'єднані територіальні громади Харківської, Дніпропетровської та Запорізької області запрошуються до участі у проекті «Підтримка впровадження та розвитку громадського бюджету».

Проект реалізується Фундацією українсько-польської співпраці ПАУСІ у рамках проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб», що є однією з ініціатив інфраструктурної програми для України та виконуються німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Уряду Німеччини. Ініціативи націлені на допомогу регіонам з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб, а саме: Харківська, Дніпропетровська та Запорізька області.

Проект буде реалізовуватись у  2018-2019 роках та передбачає участь міст та об’єднаних територіальних громад, які мають намір запровадити або вже запроваджують громадський бюджет. Планується, що реалізація заходів розпочнеться у лютому 2018 року.

Цим проектом передбачено:

  • проведення семінарів, тренінгів щодо стандартів впровадження громадського бюджету;
  • проведення загальноміських форумів з обговорення пріоритетів розвитку громади й підготовки проектів громадського бюджету;
  • навчання місцевих модераторів, які будуть проводити локальні зустрічі із мешканцями;
  • надання консультацій на різних етапах розвитку громадського бюджету;
  • проведення навчального візиту до Польщі;
  • фінансову підтримку інформаційно–комунікаційної кампанії.

Результатами реалізації проекту стануть: підвищення обізнаності  мешканців громад щодо структури, повноважень органів місцевого самоврядування, процесу формування місцевого бюджету; заохочення жителів до участі у підготовці проектів громадського бюджету та прийнятті рішень органів місцевого самоврядування; покращення інфраструктури й соціальної складової за допомогою реалізованих проектів бюджетів участі.

Експертами проекту є польські, грузинські, українські практики громадського бюджету, які мають практичний досвід супроводу запровадження бюджету участі в містах України. Вони є авторами публікацій на тему партиципаторного бюджету, модераторами та фасилітаторами тренінгів щодо впровадження та удосконалення громадських бюджетів.

У разі зацікавленості в участі у проекті, просимо надіслати лист за підписом голови органу місцевого самоврядування із зазначенням мотивації та заповнену анкету, яку можна завантажити тут.  Лист та анкету необхідно  надіслати до 23:59 9 лютого 2018 року на електронну адресу pauci.pb@gmail.com .

Для участі у Проекті буде запрошено 10 міст та громад, про що буде повідомлено на веб-сайті Фундації ПАУСІ http://www.pauci.org . Співпраця у рамках проекту передбачає надання органами місцевого самоврядування приміщень для проведення заходів.

Довідки можна отримати у головного експерта Проекту Леоніда Доноса (моб.тел. +380507733798).

Текст оголошення

Анкета

 

Довідково:

Розвиток громадського бюджету в Україні

Громадський бюджет – механізм співпраці влади та мешканців, демократичний процес обговорення та прийняття рішень щодо розподілення громадянами визначеної частини коштів місцевого бюджету на реалізацію проектів.

Громадський бюджет включає основні етапи:

-           підготовчий (видання нормативно правових щодо запровадження громадського бюджету);

-           iнформаційно-освітній;

-           обговорення пріоритетів розвитку громади, підготовка і подання проектів;

-           аналіз проектів органами місцевого самоврядування із залученням авторів проектів;

-           вибір проектів для реалізації (голосування, консенсус);

-           реалізація проектів;

-           моніторинг, оцінка та удосконалення процесу громадського бюджету. 

У 2014 році у рамках Проекту Фундації ПАУСІ «Бюджети за завданнями» відбулися перші презентації польського досвіду реалізації громадських бюджетів для українських громад. Через рік, за сприяння Фундації, у рамках Польсько-Канадської програми підтримки демократії перші українські міста: Черкаси, Чернігів, Полтава розпочали повноцінне впровадження партиципаторного бюджету. У 2015 році Луцьк і Вінниця розпочали реалізацію власної моделі громадського бюджету. За підтримки ПАУСІ у 2016 році ще шість міст запровадили громадський бюджет: Суми, Житомир, Прилуки, Ромни, Бердичів та Ірпінь. Мешканцями цих міст було подано понад 550 проектів, 124 проекти бюджетів участі реалізовано.

Підсумком двох років реалізації бюджетів участі став І Форум практиків партиципаторного бюджету «Коли містом керують мешканці», який зібрав у Ірпіні у листопаді 2016 року представників більше 20 українських та польських міст.

Особливе значення для поширення практики бюджетів участі в Україні має підтримка, яка здійснюється починаючи з 2016 року Проектом USAID «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи» (ЗМФІ-ІІ), що реалізується Інститутом бюджету та соціально-економічних досліджень та Проектом «Громадяни в дії» Українського незалежного центру політичних досліджень.

З 2017 року підтримка містам та об’єднаним територіальним громадам у реалізації громадських бюджетів надається Проектом Фонду Східна Європа та Фундації ПАУСІ "Публічні бюджети від А до Я: Інформування, активізація та залучення громадянського суспільства".

У листопаді 2017 року у Києві відбувся ІІ Форум практиків партиципації «Громадські бюджети від А до Я» та зібрав близько 200 представників із українських міст, грузинських та молдовських муніципалітетів, експертів із Польщі, Великої Британії та Німеччини. Він став простором для презентації успішних практик, обміну досвідом та дискусій стосовно нового динамічного суспільного явища – бюджету участі.

 

Додаткова інформація про розвиток громадського бюджету за посиланнями:

  • Другий форум практиків партиципації «Громадські бюджети від А до Я»

(матеріали, фото, відео, блокнот учасника) http://pbtime.tilda.ws/

  • Партиципаторний бюджет. Аналітичний звіт

http://www.pauci.org/upload/files/Participatory_Budget_Dec2016.pdf

  • Стандарти процесів партиципаторного бюджетування у Польщі

http://www.pauci.org/upload/files/standardy_budzetow_wydanie II-3.pdf

-     Фейсбук група Громадський бюджет / Participatory budget

https://www.facebook.com/groups/1580110595644887/

  • Новини на сайті Фундації ПАУСІ

http://www.pauci.org/news