Партиципаторне бюджетування: інноваційний демократичний інструмент участі громадян

Партиципаторне бюджетування: інноваційний демократичний інструмент участі громадян

07-Mar-2015

Можливості запровадження в Україні механізмів «партиципаторного бюджету» були обговорені під час зустрічей експертів ПАУСІ з міською владою і громадськими активістами у Черкасах, Полтаві та Чернігові.

На сьогоднішній день більше 1500 міст на усіх континентах запроваджують механізми «партиципаторного бюджету» або «бюджету участі», які є формою прямої демократії та означають відкритий процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець населеного пункту шляхом голосування вирішує, в який спосіб витрачати частину місцевого бюджету.

Щойно розпочатий Проект Фундації польсько-української співпраці ПАУСІ «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» ставить за мету сприяти розповсюдженню нового механізму участі в Україні, використовуючи польській досвід у цій сфері.

Зазначеним Проектом передбачається навчання посадовців міської влади, громадських активістів з питань методології запровадження партиципаторного бюджетного процесу, навчальні поїздки до Польщі, а також опрацювання та запровадження за допомогою українських і іноземних експертів моделі формування місцевих бюджетів за участю громадян у містах-партнерах Проекту.

Присутній на презентаціях ініціативи польський експерт з м.Лодзь Борис Мартеля розповів, що «партиципаторний бюджет», або як його називають у Польщі «громадянський бюджет» вперше було запроваджено у країні у 2011 році, і з того часу біля 100 польських міст в різних формах реалізують цей принцип участі мешканців у міському бюджетуванні. З усіх польських міст найбільше коштів виділяє на це саме місто Лодзь, так у 2013 році на потреби громадського бюджету було виділено 20 млн. злотих, у 2014 році ця сума зросла до 40 млн. злотих, а до 2018 року міська влада дала обіцянку збільшити відповідні асигнування з міського бюджету до 100 млн. злотих. Інструмент громадянського бюджету суттєво сприяє активності громадян, так у м.Лодзь у 2014 році мешканцями було подано більше 900 заявок для фінансування, біля 700 з яких дійшли до стадії голосування, в якому взяло участь більше 170 тис. містян, що складає біля 20 % населення. В результаті було обрано біля 70 заявок, виконання яких було профінансовано за кошти «громадянського бюджету» міста.

Одне з розповсюджених питань, що виникло у учасників презентацій Проекту ПАУСІ стосувалося можливостей запровадження такої форми участі громадян за сучасних складних соціально-економічних умов в Україні, зокрема обмеження фінансових ресурсів місцевих бюджетів. Заступник директора ПАУСІ Кшиштоф Фільсек: «Партиципаторний бюджет зародився не в західних розвинутих демократіях, а в Бразилії, в місті Порто Алегро більше 30 років тому. Саме тоді ця країна переживала перехід від авторитарного режиму правління до демократичних форм врядування і мала значні проблеми з фінансовими ресурсами і місцеві лідери та активісти шукали механізми відновлення довіри та залучення громадян до прийняття рішень. В цьому можна знайти певну аналогію з Україною теперішніх часів. Слід також додати, що запровадження механізмів «партиципаторного бюджету» на першому етапі не вимагає значних фінансових ресурсів. Такий інструмент може стосуватися окремого об’єкту міста, який фінансується за рахунок коштів бюджету, наприклад будинку культури, або реалізовуватися в межах певного району. І вже після апробації, охоплювати місто в цілому, до-речі таким поетапним шляхом рухалися і багато польських міст, зокрема Варшава, Лодзь».

Представники міст учасників Проекту схвально оцінили ініціативу ПАУСІ, зокрема секретар Чернігівської міської ради Владислав Кухар зазначив, що впровадження механізму "партиципаторного бюджету" дозволить розширити діалог з місцевою громадою, максимально враховувати думку жителів міста у частині формування місцевого бюджету. Секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач запевнила: «Такі проекти надзвичайно корисні для розвитку органів місцевого самоврядування і їх співпраці з громадськістю, а досвід, який прагнуть нам передати колеги, - безцінний».

Інформація про презентацію Проекту ПАУСІ у містах Черкаси, Полтава, Чернігів

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).